Nomofobi, Sosyal Medya ve Netless Fobileri Nelerdir?

Kendimize sorduğumuzda kabul etmek istemeyeceğimiz hatta bazılarımızın asla kabul etmeyeceği bazı gerçekler var. Nomofobi, sosyal medya ve netless fobileri bu gerçekler arasındadır. Aslında bu tür kaygıları belirlemek adına uzmanların yaptığı araştırmalar da yok değil. Online olamadığınız zaman gerildiğiniz, sürekli bir şeyler kaçırıyor muyum kaygısı yaşadığınız oluyor mu? Bu kaygıları görmezden gelmek ya da üstünü örtmek yerine kabullenerek işe başlayabilir, bunun üstesinden gelebileceğinizin farkına varabilir, gerekirse bu konuda destek de alabilirsiniz.

Nomofobi Nedir?

Teşhise adını da veren bu fobi son birkaç yıldır hayatımızda. No Mobile Phobia kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşan nomofobi,  cep telefonundan ve dolayısıyla iletişimden uzak kalma korkusu olarak tanımlanabilir. Şarjın bitme endişesi, herhangi bir uyarı sesi gelmeksizin kontrol etme isteği, evde unutma korkusu gibi sıralamalar yapılabilir. Nomofobinin fiziksel yan etkileri de gözlenmiştir. Kalp atış hızında artış, terleme, panik atak gibi yan etkilere neden olabilir. İngiltere’de cep telefonu kullanan bin kişi arasında yapılan bir araştırmaya göre katılım sağlayanların %66’sı telefon kaybetme fikrinin bunaltıcı olduğunu düşünüyor. Bu rakam gençler arasında, özellikle 18 ve 24 yaş arasında %76’ya çıkıyor ve trajedi olarak yorumlanıyor.

Sosyal Medya Fobisi Nedir?

İnsanların sosyal medyada beğeni alamama ya da eleştirel yorumlar alma gibi korkular yaşaması sosyal medya fobisi kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu kavramın uzantısı olarak antisosyallik gelişebileceğini savunanlar da vardır. Uzmanlar dijital depresyon ile sosyal fobinin insanda orantılı şekilde bulunabileceğini söylüyor.

Netless Fobisi Nedir?

İnsanların bilgisayarda daha mutlu olma hissini yaşadığı, internet bağlantısı olmadığı durumlarda normal hayatlarını sürdüremeyecek olduklarını düşünmesi Netless Fobisi olarak tanımlanabilir. Buna neden olan durumların başında bazı insanların gerçek hayatta iletişim kurmakta zorlanıp, sanal ortamda başkalarıyla daha rahat iletişime geçmesi sayılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir