Donald Trump ABD Başkanlık Seçimini Kazandı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) için yapılan başkanlık seçimlerinde oy sayımları belli oldu. Cumhuriyetçi Parti adayı olan Donald Trump ve Demokrat Parti adayı olan Hillary Clinton arasındaki büyük çekişmede kazanan taraf Donald Trump oldu. 276 delege ile 1. olan Donald Trump’ın zaferi böylelikle kesinleşmiş oldu.

Hillary Clinton’ın ise ABD başkanlık seçimlerinde 218 delegesi olduğu söyleniyor. ABD başkanlık seçimlerinde kazanan kişi olabilmek için toplamda 270 delege kazanılması gerekiyor. Bu değerlere göre ABD’nin 45. devlet başkanı ise Donald Trump olmuş oluyor.

Hillary Clinton Önde Gidiyordu

Yeni ABD başkanlık seçimlerinde oy sayımlarının ilk gelmeye başladığı anlarda herkes Hillary Clinton’ın seçimleri kazanacağını düşünmeye başlamıştı. Fakat salıncak eyalet olan nitelendirilen eyaletlerden beklediği oyu alamayan Hillary Clinton bir anda cumhuriyetçi rakibi olan Donald Trump’ın arkasına düşmeye başladı.

Georgia, Florida ve Utah gibi önemli eyaletlerden aldığı yüksek oy sayısı ile öne geçmeyi başaran Donald Trump, seçimleri büyük bir fark ile önde götürerek zaferini kutladı.

ABD genelinde yapılan oy sayılarına göre ise Trump oyların %48’ini, Hillary Clinton ise oyların %47’sini almayı başardı. İkili arasında toplamda 1.5 milyondan fazla bir oy sayısı farkı olduğu söyleniyor.

Donald Trump’ın zaferinin kesinleşmesi ve yeni ABD başkanı olması ile birlikte ise ABD bölgesinde çoğu kesim bu durumu olumlu karşıladı. Ancak Hillary Clinton’ı destekleyen kişiler ise büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını belirttiler.