Facebook Sahte Haberler İle Nasıl Savaşıyor?

Sahte haberler sebebiyle çok fazla tepki alan Facebook sahte haber sitelerinin Facebook reklam özelliklerini kullanmasını yasakladı. Facebook hayata geçirdiği bu sistem ile sahte haber sitelerine savaş açtı. Bu siteleri yanıltıcı ve aldatıcı statüsüne aldı. Bundan sonraki adımlarında da taviz vermeyeceklerini belirtti.

Facebook Sahte Haber Siteleriyle Nasıl Mücadele Edecek?

Dev sosyal medya ağında en büyük sorun ne yazık ki insanlarda meraka sebep olan sahte haberlerin varlığı. Önceleri bir haber sitesi gördüğümüzde güzel bir başlık ve fotoğraflardan haberin içeriğine dair fikirler edinebiliyorduk ve kaynağa girildiğinde farklı veya konuyla alakasız haberlerle karşılaşmıyorduk. Şimdi ise içeriğe girdiğimiz anda başlıkla hiçbir ilgisi olmayan sürprizlerle karşılaşıyoruz. Kullanıcılardan gelen şikayetler üzerine Facebook önemli bir adım atmış olsa da ne yazık ki yine kullanıcılar tarafından henüz gerekli yeterlilikte bulunmamaktadır. Sosyal medyada geliştirilen gelişme ve bilgilerin kullanıcılara sunulması önemli bir husustur. Bu da ancak Facebook gibi büyük platformlarla sağlanmaktadır.

Kullanıcı Şikayetlerinin Değerlendirilmesi

Facebook ilk olarak kullanıcılardan gelen şikayetleri bir değerlendirmeye aldı. Kullanıcılar sahte haber sitelerini gördüklerinde şikayet ediyor ve Facebook bu sahte haber sitelerinin paylaşmış olduğu haberlerin daha fazla yayılmasını engelliyordu. Fakat maalesef bu yöntem de pek yeterli olamadı. Facebook bu yöntemin de yeterli olmadığına kanaat getirince algoritma da değişiklikler yaptı. Algoritma sahte haber siteleriyle mücadele ediyor ve bu içerikleri gördüğünde dağılmasına engel oluyor. Facebook bu yönde spam olan gönderileri ortadan kaldırmayı hedefliyor. Kullanıcılar bu gönderileri paylaşmaya devam edecek olsa bile haber içerikleri sayfa akışının sürekli alt sıralarında olacak. Facebook bu gönderilerin sağ üst tarafında haberin sahte olduğunu işaretleyebileceğiniz bir buton geliştirecek böylelikle kullanıcılar içeriği doğru olmayan haber kaynaklarını iletebilecekler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir