Facebook Tarafından Her Yıl Düzenlenen İnternet Savunma Ödülü

Facebook tarafından düzenlenmekte olan İnternet Savunma Ödülü bu yıl Ege Üniversitesi’nden Erdem Alkım ve çalışma arkadaşlarına verildi.

USENIX ve Facebook işbirliği ile düzenlenmekte olan 2016 Internet Defense Prize (İnternet Savunma Ödülü) sahiplerini bu kez yine bulmayı başarmış oldu. Ödülü kazananlar arasında Ege Üniversitesi’nden bir Türk olması büyük ses getirdi.

2014 yılında ilk defa düzenlenen Internet Defense Prize yarışması, katılımcıların interneti daha güvenilir bir hale getirebilmesi için çaba sarf ettikleri bir etkinlikti. Ödülü almaya hak kazanan kişilere ise 100.000 dolarlık bir para veriliyordu.

Kuantum Bilgisayarları Geleceği Yönlendirecek

2016 yılında yapılan yarışmanın ödülü ise Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Urfat Nuriyev’in doktora öğrencisi olan Erdem Alkım, Centrum Wiskunde & Informatica’dan Leo Ducas, Infineon Technologies AG’den Thomas Pöppelman ve Radboud Üniversitesi’nden Peter Schwabe’ın oldu.

Düzenlenen etkinlik hakkında AA için konuşma yapan Prof. Dr. Nuriyev, kuantum bilgisayarlarının gelişmesiyle birlikte şifreleme yöntemlerinde yer alan temel problemlerin daha pratik bir şekilde çözülebileceğini vurguladı. Ayrıca bilimin insanlara farklı temellere dayanmakta olan güvenlik sistemleri sunduğunun da altını çizdi.

Alkım ise arkadaşları ile yaptıkları uzun çalışmalar sonucunda kuantum bilgisayarların üretilmesinden sonra daha güvenilir bir internet ortamının meydana gelebileceğini söyledi. Prof. Dr. Nuriyev ise, “Algoritmaların güvenlik seviyeleri ve uygulamaların verimliliği bu çalışmaların büyük bir ilgi görmesine sebep olmaktadır.” şeklinde konuştu.