Facebook ve Twitter Çin’de Yasak

Çin’de internet ortamındaki katı sansür politikaları devam ediyor. Facebook, Youtube ve Twitter gibi pek çok farklı sosyal paylaşım sitesi Çin’de kullanılamıyor. Katı yasakların ülkesi olarak sürekli gündeme gelen Çin hükümeti halkın organize olmaması için bu tür siteleri sürekli olarak yasaklıyor ve asla açmak istemiyor.

Çin’de sıkı bir şekilde uygulanan internet yasakları, ülke dışındaki bir bilgisayar kiralamadığınız ve VPN kullanmadığınız takdirde asla erişilemiyor. Geçtiğimiz hafta Reuters tarafından yayınlanan bir habere göre ise Çinli internet kullanıcıları kendilerini bütün dünyadan kısıtlayan firewall yani güvenlik duvarından sıyrıldılar. Ancak firewall’un hangi sebeplerden dolayı devre dışı bırakıldığı ise bilinmiyor.

Çin Halkının Dünya ile Bağlantısı Kopartılıyor

İnternet sitelerinin birebir kopyasının yer aldığı Çin hükümeti, yasakçı anlayışı ve politikaları ile bütün dünyadan ve özellikle de kendi halkından büyük tepki çekmeye devam ediyor. Fakat görünüşe göre Çin Komünist Partisi gelen hiçbir tepkiyi ciddiye almıyor. Çünkü yasaklı olan internet siteleri arasına her gün bir yenisi daha ekleniyor.

1 yıl içerisinde milyonlarca farklı siteyi engelleyen Çin hükümetinin halkı tarafından yoğun eleştiriye maruz kalması da çok fazla ciddiye alınmıyor. Sansüre karşı büyük bir tepki gösteren Çin halkının bütün çabaları hükümet tarafından görülmüyor.

Engelleme işlemlerini hiçbir şekilde esnetmemeye kararlı gibi gözüken Çin’de Facebook ve Twitter’ın yasaklı olması ise Çin halkının dünya ile bağlarını kopartıyor.