Facebook’a Sesli Canlı Yayın

Hatırlanacağı üzere sosyal medya devi Facebook kısa bir süre önce videoların canlı yayın şeklinde yapılmasına olanak sağladı. Ancak bu özellik sınırlı olarak kullanılıyordu. Canlı yayın özelliğinin gelmesi Facebook platformunu ticari olarak kullanan birçok kişi için gelir kaynağı haline geldi.

Şimdilerde ise Facebook kullanıcılarının canlı olarak radyo yayını yapabilmesine olanak sağlayacak yeni bir özellik geliştirildi ve kullanıma sunuluyor.

Dünya medya devi BBC ortaklığı ile hazırlanan “sesli canlı yayın sistemi” şimdilik sınırlı bir alanda kullanılabilecek. LBC, Harper, Collins, Adam Grant, Britt Bennett ve BBC gibi markaların sesli yayın özelliğini ilk kullananlar olması bekleniyor.

Canlı video yayını özelliğinin kullanıcıların hizmetine sunulmasından sonra bazı sorunlar ortaya çıkmıştı. Bu sorunların en başında aşırı bandwith kullanımı geliyordu. Aşırı bant kullanımı da Facebook’u bir hayli olumsuz etkilemişti. Facebook aşırı bant kullanımı problemini minimuma indirgemek için görüntü ihtiyacı olmayan yayınları sadece sesli yayın hizmetine yönlendirerek çözümlemeyi planlıyor.

Yayını sürekli olarak dinleyebilmek için açık bırakmak gerekiyor. iOS işletim sistemine sahip kullanıcılar için dezavantaj olan bu durum, Android işlemci kullananlar için sorun oluşturmuyor. Andorid sistemde radyo yayını kapalı olsa bile dinlenilmeye devam edilebiliyor.

Ayrıca Facebook canlı yayınları kayıt altına alacak ve istediği şekilde takip edebilecek. Live Audio adı verilen bu özelliği şimdilik yalnızca özel yayıncılar kullanabilecek. Önümüzdeki yıldan itibaren herkesin bu özelliği kullanabilmesi bekleniyor.