Instagram Canlı Yayın Özelliği

Sosyal medya platformlarında son zamanlarda video paylaşımları ve canlı yayınlar büyük bir ilgi görmeye başlamış durumda. Bütün platformlar tek tek kendi uygulamaları için canlı yayın özelliklerini getirirken tüm gözler Instagram platformuna çevrilmişti. Konu ile ilgili açıklama yapan Instagram sözünde durarak nihayet canlı yayın özelliğini tüm kullanıcılar için aktif etti.

Stories (Hikayeler) özelliğini kısa bir süre önce kullanıcıların hizmetine sunan Instagram, günde ortalama olarak 100 milyonu aşkın kişinin farklı bir canlı yayın deneyiminden yararlanabilmesini de sağlayacak.

Facebook platformunun aksine Instagram’da yaptığınız yayınlar tekrardan izlenmeyecek. Bir başka deyişle Instagram canlı yayınları sadece anlık olarak yayınlanacak. Bu açıdan yeni canlı yayın özelliği ele alındığı zaman canlı yayın özelliğinin Hikayeler özelliği benzeri bir mantık ile çalışacağını söyleyebiliriz.

Video Mesaj Özelliği de Geldi

Özel algoritmalar kullanılacak olan yeni özellik sayesinde “Keşfet” sayfasını kullandığınız zaman canlı yayınları görüntüleyebileceksiniz. Ayrıca “Öne Çıkarılan” kısmında da canlı yayınlara erişebilmeniz mümkün olacak.

Instagram’ın canlı yayınlarının kaynak olarak alacağı yer ise uygulamada yer alan “Stories” kısmı olacak.

2012 yılında 1 milyar dolara Facebook tarafından satın alınan Instagram’ın en önemli eksiği video mesaj özelliğiydi. Yeni gelen bilgilere göre ise Direkt Video Mesaj özelliği artık silinmeden önce yalnızca iki defa izlenecek biçimde hayata geçirilecek.

Instagram cephesinden gelen açıklamada “geçici” mesajların kaydedilemez olacağı da vurgulandı.