Sosyal Medya Hesaplarınızın Yedeklerini Nasıl Alırsınız?


Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve diğerleri. Birçok kişi günlük yaşantısının, daha doğrusu günün büyük bölümünü sosyal medyada geçiriyor. Sosyal medya kullanımı; hem ülkemizde hem de dünyada her geçen gün artış gösteriyor. Bunun en büyük ve en önemli nedenlerinden birisi de, sosyal medya ve sosyal paylaşım sitelerinin gün geçtikçe kendilerini yenilemeleri ve daha fazla kullanıcıya, daha çok insana ulaşmak için farklı yöntemler ortaya koyması. Kullanıcılarına sundukları yeni ve birbirinden farklı özellikle ile sosyal medya kullanımı da giderek yaygınlaşmaya başladı. Bu özelliklerin başında, canlı yayın yapabilme ve paylaşabilme, anlık fotoğraf paylaşabilme, fotoğraf düzenlemesi yapabilme gibi birçok özellik geliyor. Fakat bütün bunların yanında, sosyal medyayı yoğun bir biçimde kullanan kişilerin en çok korktuğu ve merak ettiği konulardan birisi de sosyal medya hesaplarının yedeklenmesi durumu.

Twitter Hesap Yedekleme

Geçmişi Facebook kadar eski olmasa da, günümüzde en çok kullanılan sosyal paylaşım sitelerinden birisi de Twitter. Kullanan kişilerin de iyi bildiği gibi, bu sitenin özellikleri ve içeriği, Facebook’a göre biraz daha farklı. Twitter hesabını yedeklemek için yapılması gereken işlem ve izlenmesi gereken yol şu şekilde; İlk önce Twitter hesabına giriş yapmak gerekir. Daha sonra profil resmi üzerine tıklayarak, açılacak olan menüden ayarlar sekmesine gelinir, bundan sonra yine açılan menüden hesap butonuna tıklamak gerekiyor. Hesap bölümüne geldikten sonra, alt bölümdeki, “arşivini iste” sekmesine tıklanır. Tıklama işlemi tamamlandıktan sonra, bu işlemin gerçekleştiğine dair bilgilendirici bir e-posta alıyorsunuz.

Facebook Hesap Yedekleme

Hem ülkemizde, hem de dünyada en çok kullanıcıya sahip olan sosyal paylaşım sitesi hepimizin bildiği gibi Facebook. Bu kadar yoğun bir biçimde kullanılan bir sitenin başına kötü bir durum gelmesi, sahipleri kadar en az milyonlarca kullanıcısını da üzen bir durum olur elbette. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yedekleme yapılması en iyi çözüm. Facebook yedekleme işlemi için yapılması gerekenler; Facebook hesabınız ya da profilinizin üzerinde bulunan küçük üçgen simgesine tıklayarak, ayarlar bölümüne girilmesi gerekir. Daha sonra açılan menüde, “Facebook verilerinin kopyasını indir” bölümü karşımıza çıkıyor. Bu bölüme giriş yaptıktan sonra, “arşivimi başlat” sekmesi karşımıza çıkıyor. Bu sekmeye tıkladıktan sonra, güvenlik açısından Facebook bir şifre istiyor. Daha sonraki işlem kullanıcı adı ve şifresini girerek, gönder butonuna tıklamak. Bu işlemden sonra, bilgilendirme amacıyla bir e-posta gönderilir. Gönderilen e-postadaki linke tıklayarak yedekleme işlemini sorunsuz bir şekilde yapmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir