Google Profesör ve Gazetecilere Çağrıda Bulundu

Profesörleri ve gazeteci kişileri hedef almakta olan ve hükümetler tarafından finanse edildiği ortaya çıkan hackerların, son 24 saatlik zaman diliminde saldırılarını giderek daha da şiddetlendirdiği söyleniyor. Webtekno tarafından yayınlanan bir habere göre eski diplomat olan Michael McFaul ve ünlü Times gazetesinin köşe yazarlarından Paul Krugman gibi isimlerin de uyarı aldığı doğrulanmış oldu.

Google tarafından uyarı mesajında kırmızı bir banner üzerinde beyaz bir metin yer alıyor. Bu metin içerisinde, “Google, hükümetlerin finanse etmekte olduğu hackerlar tarafından hesabınızın çalınmaya çalıştığı tespit etmektedir.” Şirket ise hesapların güvenli bir şekilde tutulabilmesi için bir çözüm yöntemi de sundu.

Sivil Toplum Kuruluşları Tetikte

Google’ın sözcüleri arasında yer alan biri, son yıllarda bu tür atakların çok sık yaşandığını ve bu atakların da benzer bir olay olduğunu söyledi. Şirketleri ve kurumların bilinçlendirebilmek için yeni sunumlar yaptıklarını söyleyen sözcü kişi, “Yetkililer aslında bilerek bu tür olaylara karşı önlem almayı sürekli olarak erteliyorlar.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Eski dönemdeki saldırılarda bilgilerin çalınıp çalınmadığının da büyük bir önemi var. Çünkü hackerların çaldıkları eski bir bilgi yıllar sonra anlaşılabiliyor. Bu tür durumlarda ise şirketlerin başı büyük bir belaya girebiliyor.

Sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi düşünce kuruluşlarının hedef alınması ise pek çok bilim insanının tetikte olmasına yol açmış durumda.