Gözümüz Kaç Megapiksel?

Fotoğraf makineleri ve akıllı telefonlar ile birlikte hayatımıza giren MP yani mega piksel terimini artık sık sık duymaya başladık. Yeni bir akıllı telefon satın alırken neredeyse çoğu kişinin ilk dikkat ettiği nokta olan mega pikseller artık üst düzey değerlere ulaşmış durumdalar. Hal böyle olunca yüksek çözünürlükte fotoğraflar ve videolar da çekilmeye başlanmış durumda oluyor. Peki tüm bunlarla kıyaslandığı zaman insan gözü kaç mega piksel oluyor?

Günümüzde özellikle akıllı telefonlar üzerinde son derece üst seviyelere ulaşan mega piksel değerleri dijital fotoğraf makinelerinde de son derece yüksek seviyelerde yer alıyor. Üst düzey çözünürlük değerine ulaşan bu cihazlar yüksek çözünürlükte fotoğraflar kaydedebilmemizi sağlıyor. Ancak bu cihazları insan gözü ile karşılaştırmak ise ne kadar doğru tam olarak bilinmiyor.

İnsan Gözü 576 Megapiksel

Bu cihazlar ele alındığı zaman insan gözünün çözünürlük değerinin ne olacağını düşündüyseniz bu düşünceye sizler gibi sahip olan bir Youtube kanalı daha var. Bu konu ile ilgili araştırmalar yapan YouTube kanalı Vsauce, insan gözünün çözünürlük değerlerini ortaya çıkartan bir çalışma ortaya koymuş. Bu konu ile ilgili uzun bir video paylaşımı yapan Vsauce, insan gözünün dijital fotoğraf makinelerine göre düşünülmesi durumunda 576 mega piksel olduğunu söylüyor.

Ancak insan gözünün gerçekte yalnızca 7 mega piksellik bir değerin önemli olduğu da Vsauce tarafından söyleniyor. Tartışmaya yol açan Vsauce araştırması sosyal medya platformlarında paylaşım rekorları kırıyor.