Frontend ve Backend Nedir ?

Günümüzde web teknolojilerinin hızla gelişmesi ve bu teknolojilere talebin büyük oranda artması sonucu sektörde yeni sınıflandırmalar ve tanımlamalar ortaya çıkmıştır. Aslında kavramlar yeni olsa da bu işi yapan insanlar her zaman vardı. Sadece günümüzde eskisine oranla çok daha detaylı, büyük alt yapılara sahip ve kapsamlı web sitelerine ihtiyaç duyulmasından dolayı iş yükü büyük oranda artmıştır. Bu sebeple bu iş yükünü farklı kollara bölerek hem zamandan tasarruf sağlamak hem de her biri kendi alanında uzman kişiler ile daha sağlıklı projeler üretmek istenmiştir.

Frontend ve Backend Programcıları Neler Yapar?

Frontend

 

Frontend’in Türkçe karşılığı “Önyüz”dür. Türkçe karşılığından da anlayabileceğimiz gibi Frontend geliştiriciler bir web sitesinin kullanıcı ile etkileşimde olacak olan bölümünden sorumludur. HTML, CSS ve JavaScript gibi dilleri kullanarak web sitesinin görsel tasarımı oluşturulur. Web sitesinde kullanılacak renkler, içeriklerin yerleşimi, yazı tipinin seçilmesi ve uygulanması gibi birçok görevi barındırmaktadır.

Backend

Backend’in Türkçe karşılığı “Arkayüz”dür. Backend geliştiricileri web sitesinin kullanıcı tarafından görüntülenmeyen, kullanıcı sistemi kullanırken arka planda çalışan kısmını geliştiren kişidir. Daha detaylı anlatacak olursak sistemin mimarisini oluşturan, veri tabanı yönetimini planlayan, sunucu ayarlamalarından sorumlu, sistemin maksimum seviyede verimli ve hızlı çalışmasını sağlayan kişidir. Aynı zamanda Backend geliştiricisi ile Frontend geliştiricisinin uyumlu bir şekilde çalışması gerekmektedir. Özetleyecek olursak; bir web sitesine kayıt ya da üye olurken kullanıcı bilgilerinizi girdiğiniz metin kutularını ve butonları tasarlayıp yerleştiren kişi Frontend geliştiricisi, bu bölüme girdiğiniz bilgileri veri tabanına sistemli bir şekilde kayıt edilmesini ve sonrasında siteye kaydolduğunuz kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapabilmenizi sağlayan kişi Backend geliştiricisidir.