Gmail Hacklendi!

 

Google tarafından kullanıcılara sunulan Gmail hizmeti, günümüzde en fazla kullanılan e-posta uygulaması olmayı başarmış durumda. Hızlı bir şekilde çalışan ve kolay anlaşılır bir arayüze sahip olan Gmail, geçtiğimiz günlerde ise büyük bir güvenlik sorunu yaşadığı için gündeme geldi.

Pakistanlı olduğu söylenen bir hacker tarafından ortaya çıkartılan güvenlik açığı, istenilen kişinin Gmail hesabının ele geçirilmesine yol açıyordu.

Ahmet Mehtab adlı öğrenci tarafından Google yönetimine bildirilen bu güvenlik açığının sebebi ise son derece ilginç. Google, aynı kullanıcıya ait olduğunu belirlediği bütün hesapları ortak bir hesap olarak algıladıktan sonra bütün hesapları birbirine bağlayarak entegre ediyor.

Pakistanlı Gence Google Tarafından Para Ödülü Verildi

Bu mekaniklerden yola çıkan Ahmed, eğer farklı bir kullanılan hesaptan birisinin zaman aşımı sebebiyle devre dışı kalması durumunda neler olabileceğini merak ediyor. Yeni bir Gmail hesabını o kullanıcı adı ile açan Ahmed ise kolay bir şekilde diğer bağlı hesaplara erişebililiyordu.

Google’a bu sorunları ve güvenlik açıklarını bildiren Ahmed, büyük bir para ödülünün de shibi oldu. Ahmed Mehtab ise yaşadığı ülkedeki haberlere ve ülke basınındaki gündemde yer aldı. Ülke genelinde konuşulan bu gencin yeteneği Google tarafından da takdir edildi.

Gmail üzerinde yer alan güvenlik açığı ise Google tarafından hızlı bir şekilde düzeltildi ve kapatıldı. Geri dönüşlere hızlı cevap veren Google’ın Gmail hizmetinde şu an herhangi bir güvenlik açığı bulunmuyor.