Mobil Uyumlu (Responsive) Web Tasarımı

Neden Responsive Tasarım?

Günümüzde mobil teknolojilerin büyük bir gelişim göstermesi ile web site tasarımları da bu gelişime ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Yalnızca Türkiye’de 3G alt yapısının oluşmasıyla mobil cihazlardan internete girme oranı %50’lere yaklaşmış durumdadır. Durum böyle olunca Google, Yahoo gibi arama motoları da artık mobil uyumlu web sitelerini bir adım daha ön plana çıkarmaktadır.

Google’un verilerine göre “ABD’de akıllı telefon sahibi kullanıcıların %94’ü yerel bilgilerle ilgili aramaları telefonlarından yapmakta. İşin ilginç tarafı, mobil aramaların %77’si evden veya iş yerinden yapılmaktadır; bu mekanlarda büyük olasılıkla masaüstü bilgisayarlar da mevcuttur.” (Kaynak; https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/?hl=tr)

Web Tasarımında Responsive Tasarım

HTML5, CSS3, CSS araç kiti olan Bootstrap ve Javascript gibi web teknolojileri ile web siteleri hem masaüstü, laptop hem de mobil cihazlara uyumlu bir şekilde tasarlanabilmektedir. Bu noktada gözden kaçırmamak gereken bir kaç husus vardır. Öncelikle responsive yani mobil uyumlu web sitesi yalnızca telefonlarda değil tüm mobil cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışmalıdır. Günümüzde mobil cihaz çeşidi sayısının oldukça fazla olduğunu göz önüne aldığımızda bunun önemini görebilmekteyiz. Yalnızca tasarımın mobil cihazlara uyumlu olması da yeterli değildir. Mobil uyumlu bir web sitesinin kullanışlı ve kullanıcı dostu olması gerekmektedir. Menü tercihi, içeriklerin yerleşimi, yazı tipinin büyüklüğü, tipografi, site içerisinde dolaşım gibi çok kapsamlı bir çok konu mobil tasarımın olmazsa olmazlarıdır.