Son Bir Yıl İçindeki İnternet Yasaklarının Türkiye Ekonomisine Zararı

Brooking Enstitüsü tarafından yapılan bir hesaplamaya göre 1 Temmuz 2015 tarihi ile 30 Haziran 2016 tarihleri arasında meydana gelen internet kesintileri dünya çapında 2.4 milyar dolara, Türkiye’de ise tam tamına 35 milyon dolara mal oldu. Ülkemizde yaşanan bombalı saldırıların ardından gelen Facebook ve Twitter erişim engelleri ve internet hizmeti sağlayıcılarının internet hızlarını yavaşlatması artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda.

Kesintiler, yavaşlamalar ve kapatma durumları ise e-ticaret sitelerinin durmasına, hastanelerin ve fabrikaların dijital hizmetlerinin kaybolmasına ve dijital ürünler ile hizmetler sunmakta olan firmaların çökmesine sebep oluyor.

Dünya Çapındaki Kesintiler Büyük Zarara Yol Açıyor

West tarafından yayınlanan bir rapora göre 1 Temmuz 2015 tarihi ile 30 Haziran 2016 tarihi arasında dünyada 19 ayrı ülkede 753 gün boyunca internet kesintisi yaşandığı ortaya çıkmış durumda. Bu durumun dünya çapındaki maliyeti ise 2.4 milyar.

Türkiye’de yapılan araştırmalarda ise aynı tarihlerde 3 ciddi kesinti yaşandığı ve gün olarak 2.75 günlük bir kesinti ortaya çıktığı söyleniyor.

Diğer ülkelerde de internet yasakları ve kesintilerinden dolayı büyük zarar ortaya çıktığı söyleniyor. Özellikle Hindistan’da internetin kapatılması ve toplamda 70.54 gün boyunca internetin kesik olması Hindistan ekonomisine çok ağır patlamış durumda. Hindistan’da yaşanan internet kesintileri ülkeye 968 milyon 80 bin 702 dolara mal olmuş durumda.